Ślub humanistyczny
Kolejny, prawdopodobnie kończący przekrój przez alternatywne ceremonie i wesela, wpis o ślubie humanistycznym, a w nim wyjaśnienie, czym jest, jak wygląda w świetle prawa oraz na co zwrócić uwagę organizując tę dosyć nietypową i wyjątkową uroczystość. Spójrzcie.
Śluby humanistyczne w Polsce są coraz popularniejsze
To, jak możecie przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, pewnego rodzaju teatr, wysuwający na pierwsze miejsce wartości humanistyczne: równość, tolerancję, empatię oraz oczywiście miłość, a ponadto mający na celu wzmacnianie więzi międzyludzkich i wydobywanie z nich piękna.
Śluby humanistyczne są popularną na świecie alternatywą dla tradycyjnego, kościelnego lub urzędowego zawarcia małżeństwa, na którą w Polsce patrzy się coraz przychylniej. Swoją drogą pierwszy ślub humanistyczny w Polsce odbył się już w 2007 roku i w ciągu ostatnich 12 lat sukcesywnie zyskuje na popularności.
Czym charakteryzuje się ślub humanistyczny i co go wyróżnia?
Przede wszystkim brak urzędnika czy duchownego, za to obecność tak zwanego celebransa, czyli najczęściej przedstawiciela wspomnianego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Do zadań celebransa należy udzielenie symbolicznego ślubu, pokierowanie uroczystością oraz wsparcie i pomoc nowożeńcom. Poza świeckim charakterem uroczystości ślub humanistyczny cechuje się różnorodnością. A przez to, że napisanie scenariusza wydarzenia leży w rękach przyszłych nowożeńców, każdy wygląda inaczej i jest jedyny w swoim rodzaju.
Kto może przystąpić do ślubu humanistycznego?
Do ślubu humanistycznego przystępują najczęściej ateiści, obywatele rozmaitych państw, często także rozwodnicy czy pary tej samej płci, dla których zawarcie tradycyjnego związku małżeńskiego nie jest możliwe, lub po prostu nie przemawia do nich dostosowywanie się do zasad konkretnego wyznania. Tak naprawdę ślub humanistyczny jest dla wszystkich ceniących sobie racjonalizm, relacje międzyludzkie, a także zawartą w nich tolerancję i empatię. Oczywiście pod warunkiem, że są to osoby pełnoletnie oraz niebędące w innym związku małżeńskim.
Czy ceremonia humanistyczna ma moc prawną?
Niestety, ceremonie humanistyczne w świetle polskiego prawa jest jedynie uroczystością symboliczną, światopoglądową i wspólnotową, niemającą mocy prawnej, zarówno cywilnej, jak i kościelnej. Pocieszający jest natomiast fakt, że na świecie, między innymi w Norwegii, Szkocji czy USA, śluby humanistyczne respektowane są przez prawo i dzięki temu coraz chętniej zawierane.
Jak wygląda ślub humanistyczny?
Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Każdy ślub humanistyczny jest inny, a to dlatego, że ustalenie scenariusza ceremonii oraz wesela leży w gestii nowożeńców. Mogą zdecydować się na praktycznie dowolne miejsce – od naturalnej scenerii w ogrodzie, aż po ślub nad morzem w towarzystwie szumu fal i pomarańczowego, zachodzącego słońca.
Poza swobodą w wyborze miejsca ciekawe jest to, jak wygląda przebieg ślubu humanistycznego. Zazwyczaj podczas niego pary odczytują napisaną przez siebie przysięgę małżeńską (co często bywa powodem płaczu całej rodziny. oraz wykonują symboliczne gesty jak przesadzenie kwiatów, zapalenie świeczek czy mieszanie piasku.
W zasadzie podczas organizacji ślubu humanistycznego przyszłych nowożeńców ogranicza jedynie ich wyobraźnia – mogą zrezygnować z białej sukni, pełnego garnituru i wysokich szpilek na rzecz mniej formalnych, kolorowych strojów oraz wygodnych trampek. Mogą także na swoją uroczystość zaprosić ukochanych pupili i nie mam tu na myśli jedynie psów.
Fotograf na ślub humanistyczny w Warszawie
Ten wyjątkowy rodzaj ceremonii, choć zyskuje na popularności, wciąż należy w Polsce do mniejszości. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy fotograf potrafiłby poczuć klimat bezwarunkowej miłości przypieczętowanej w dosyć niekonwencjonalny sposób, dlatego, jeśli szukacie kogoś, kto cechuje się otwartością i tolerancją, a poza tym potrafi wykonać artystyczne zdjęcia ślubne, dajcie mi znać. Z przyjemnością potowarzyszę Wam w tym pełnym miłości dniu.