ślub jednostronny warszawa, kto może przystąpić do ślubu jednostronnego, organizacja ślubu jednostronnego

Ślub jednostronny – co to jest?

Chcesz wziąć ślub jednostronny w kościele katolickim?

To, że współczesne wesele ma wiele definicji, po przeczytaniu wpisu, chociażby o slow wedding, już wiecie. Ale czy wiecie, że i ceremonia ślubna może wyglądać inaczej, niż ta tradycyjna? Spójrzcie, czym jest ślub kościelny jednostronny, kto może się na niego zdecydować i jakie musi spełnić warunki, aby zawrzeć związek małżeński.

Zastanawiasz się, co to jest ślub jednostronny?

Ślubu jednostronnego na pewno nie powinno mylić się ze ślubem jednoosobowym, coraz bardziej popularnym w Korei – aby pierwszy doszedł do skutku, potrzebne są dwie osoby, nie jedna. Poza tym, choć ślub jednostronny różni się od tradycyjnej uroczystości, nie jest czymś nowym – jego zasady zostały unormowane już w 1989 roku przez Episkopat Polski. Czyli ceremonia oprócz niemal 30 lat istnienia, jest także pełnoprawna i respektowana przez Kościół Katolicki.

Kto może przystąpić do ślubu jednostronnego?

Ślub jednostronny – co to jest? 1

Do tego rodzaju ślubu przystąpić może katolik wraz z:

  • osobą nieochrzczoną
  • osobą ochrzczoną, lecz niepraktykującą
  • ateistą, agnostykiem
  • osobą wyznającą inną wiarę niż katolicka, np. islam czy inne wyznanie np. prawosławne
  • osobą, która dokonała apostazji, czyli świadomie odstąpiła od wspólnoty Kościoła

Ślub jednostronny z rozwodnikiem

Co istotne, do ślubu jednostronnego nie może przystąpić partner rozwodnikiem. Jak mówi prawo kościelne, tylko śmierć małżonka może rozwiązać związek zawarty przed Bogiem.

Jak zorganizować ślub jednostronny w kościele katolickim?

Zorganizowanie ślubu jednostronnego w kościele katolickim nie jest niczym trudnym i niewykonalnym. Przyszli małżonkowie muszą w pierwszej kolejności otrzymać od ordynariusza dyspensę, czyli zezwolenie na ślub jednostronny, zwany również mieszanym. Aby ją otrzymać, narzeczeni składają u duchownego dokumenty, w których znajdują się ich dane personalne, powód do udzielenia dyspensy, oraz – jeżeli taka istnieje – nazwę organizacji religijnej, do której należy osoba niebędąca katolikiem.

Ponadto wierzący w dokumentach powinien zawrzeć zobowiązania dotyczące wychowania dzieci w wierze, a osoba niewierząca lub wyznająca inną wiarę, podpisać się pod nimi oraz oświadczyć, że nie będzie stawiała przeszkód w katolickim wychowaniu potomstwa. Podpisane dokumenty kapłan wysyła do Kurii, a ta z kolei musi wyrazić zgodę na zawarcie małżeństwa.

Poza otrzymaniem dyspensy, katolik ma obowiązek uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich oraz dostarczyć stosowne dokumenty w postaci aktu chrztu czy potwierdzenia ukończenia szkolnej katechezy. Powyższe wymagania nie dotyczą osoby niewierzącej, która nie musi brać udziału w edukacji przedmałżeńskiej.

Jak wygląda kościelny ślub jednostronny?

Ślub mieszany nie różni się znacząco od tradycyjnej ceremonii – młodzi tak samo przyrzekają sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz wymieniają się obrączkami. Wnikliwy obserwator dostrzeże jednak, że osoba niewierząca nie wykonuje znaku krzyża, nie przyjmuje Komunii, a jej przysięga nie kończy się słowami: tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący… Ponadto w ślubie jednostronnym może uczestniczyć przedstawiciel lub też kapłan należący do grupy wyznaniowej partnera. Dozwolone jest, aby duszpasterz wygłosił przemówienie czy chociażby przeczytał fragment Pisma.

ślub jednostronny warszawa

Ślub kościelny jednostronny – sztuka kompromisu

Jak widzicie – ślub jednostronny to zgrabny kompromis pomiędzy własnymi przekonaniami a tym, co ważne dla przyszłego małżonka. Poza tym jest na tyle zgrabny, że rodzina oraz bliscy będący uczestnikami ceremonii ślubnej, mogą nie zorientować się, że patrzą na odrobinę nietradycyjną uroczystość.

Dodaj komentarz