28 pytań do fotografa, o co pytać fotografa ślubnego, pytania do fotografa

Nieszablonowe 28 pytań do fotografa – czyli o co pytać fotografa ślubnego?

Umawiacie się na ważne spotkanie, macie w głowie parę istotnych pytań, a gdy przychodzi co do czego… zapominacie? Mało tego, wszystko przypomina Wam się minutę po zakończeniu rozmowy? Znacie to? Aby podczas planowania ślubu i wesela zminimalizować ryzyko wystąpienia czarnych dziur w pamięci przygotowałem dla Was pytania do fotografa ślubnego! Pomogą Wam nie tylko wyeliminować sklerozę, ale i wybrać tego jedynego, idealnego człowieka z aparatem i wprawnym okiem, a nawet dwoma! Zobaczcie zatem, listę 28 pytań do fotografa, czyli o co pytać i na co zwrócić uwagę na każdym etapie współpracy. 

Pytania do fotografa ślubnego dotyczące jego osobowości, stylu pracy i obróbki zdjęć.

1. Na co zwracać uwagę, poszukując fotografa?

A na czym Wam zależy? Na wzruszających, naturalnych zdjęciach, na świetnej atmosferze współpracy, na możliwości otrzymania albumów ślubnych? Dobra wiadomość jest taka, że nie musicie wybierać. Możecie znaleźć fotografa, który spełnia wszystkie Wasze oczekiwania. Aby to zrobić, polecam zajrzeć do portfolio fotografa ślubnego, przekonać się, czy estetyka jego zdjęć przypadła Wam do gustu, a w drugiej kolejności odwiedzić stronę o mnie, przeczytać, kim jest i co lubi. W końcu spędzicie ze sobą kilka godzin w najważniejszym dniu Waszego życia. 

2. Jaki jest Twój styl fotografowania?

Zdecydowanie jestem fotografem lubującym się w stylu reporterskim. W trakcie całego dnia obserwuję, antycypuję, a wszystko po to, aby uchwycić te najmniejsze, najdelikatniejsze gesty i emocje, których w tym dniu jest pod dostatkiem. Zależy mi na naturalności, dlatego nie ustawiam i nie namawiam do pozowania. Cały dzień jestem blisko Was, a jednocześnie trochę z boku. Lubię schować się za krzaczek i z ukrycia fotografować rozemocjonowane twarze. Efektem jest fascynująca opowieść niezawierająca ani jednego słowa, za to złożona z emocjonujących klatek i Waszej miłości. 

3. Co znajdzie się na naszych zdjęciach ślubnych?

Fotografowanie w trakcie dnia ślubu wymaga uważności. Moim celem jest uwiecznić każdy ważny dla Was moment – przygotowania do ślubu, kiedy wszystko się zaczyna, błogosławieństwo rodziców i dziadków, będące międzypokoleniową pamiątką, ceremonię, podczas której ronicie łzy szczęścia, zakładacie obrączki, wypowiadacie słowa przysięgi, zabawę weselną i związane z nią fikołki na parkiecie oraz sesję ślubną na łonie natury w towarzystwie zachodzącego słońca. Wszystko to i jeszcze więcej – każdy detal jest dla mnie tak samo ważny, jak i dla Was! – zatrzymuję na pełnym emocji i naturalności reportażu ślubnym.

4. Jak wygląda obróbka i kolorystyka zdjęć?

Cenię sobie kolor i naturalność – podkreślam to przy samym fotografowaniu, jak i później, przy edycji. Dlatego też barwy zdjęć, które wykonuję i które później edytuję, nie odbiegają od rzeczywistości. Co z fotografiami czarno-białymi? Oddaję je tylko wtedy, jeśli naturalne kolory odciągają uwagę od głównego motywu zdjęcia i chcę, aby na pierwszy plan wysuwała się ciekawa faktura, emocje czy światłocień.  

Pytania dotyczące oferty ślubnej

5. Jaki jest czas pracy fotografa ślubnego?

Fotografowie w swoich ofertach posiadają często pakiety godzinowe, najczęściej od 10 do 12 godzin pracy. Zazwyczaj fotograf pracuje do oczepin lub paru minut po północy, ale coraz popularniejsze są reportaże kończące się około 22.00. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych ustaleń.  W mojej ofercie są pakiety dla par organizujących intymne ceremonie ślubne, oraz dla tych które chciałyby mieć całodzienny fotoreportaż.

6. Cena za zdjęcia ślubne – co wchodzi w jej skład? 

W skład ceny za zdjęcia wchodzą liczba godzin pracy fotografa, wybrana liczba edytowanych zdjęć, sesja ślubna w dniu ślubu, dojazd. W sumie jako fotograf, w zależności od wybranego pakietu ślubnego, pracuję dla Was około 30 godzin. Wiele par pyta, dlaczego tak dużo? Bo przecież praca fotografa nie ogranicza się jedynie do wykonania reportażu. Po ślubie robię selekcję zdjęć, autorską edycję, przygotowuję dla Was prywatną galerię ślubną oraz projekty albumów.

7. Ile kosztuje Twoja usługa fotografii ślubnej?

Po wysłaniu zapytania o termin prześlę Wam cennik poszczególnych składników usługi – reportażu ślubnego, sesji ślubnej, albumów. Na tej podstawie możecie stworzyć pakiet ślubny odpowiedni do czasu trwania Waszego przyjęcia weselnego. Ceny całodniowych reportaży zaczynają się od 4300 zł.

8. Co jeszcze otrzymamy w cenie zdjęć ślubnych?

Wyjątkowe i artystyczne zdjęcia ślubne nie są jedyną rzeczą, którą gwarantuję. W zestawie przyszli nowożeńcy otrzymują również moje wsparcie, dobre słowo, kilka dowcipów na rozładowanie atmosfery i wiele, oczywiście szczerych, komplementów. To nadal nie wszystko! Służę również radą. W tym celu oddaję do dyspozycji obszerny poradnik ślubny pełen, mam nadzieję, nieocenionych inspiracji, a także zapewniam bezpieczeństwo, o którym przeczytacie poniżej.

9. Co, jeśli zachorujesz?

Gdybym zachorował, macie w umowie wpisaną gwarancję zapewnienia zastępstwa innego profesjonalnego fotografa ślubnego, wykonującego zdjęcia w zbliżonej estetyce do mojej. 

10. Czy nasze fotografie zabezpieczane są przed ich utratą?

Utrata zdjęć jest tragedią dla par młodych. Możecie tego uniknąć, korzystając z usług profesjonalnego fotografa ślubnego, a nie fotoamatora, który o poniższym sposobie pracy i zabezpieczenia nawet nie słyszał. Fotografując, zapisuję zdjęcia jednocześnie na dwóch kartach pamięci, dodatkowo pracuję na dwóch aparatach jednocześnie, więc Wasze zdjęcia są automatycznie rejestrowane na czterech niezależnych kartach pamięci. Po powrocie do domu fotografie kopiuję na dwa dyski zewnętrzne. Dzień po ślubie Wasze zdjęcia mają już nie 4 kopie, a 6 kopii w niezależnych od siebie miejscach. Dzięki takim rozwiązaniom wiem, że reportaże moich par są bezpieczne. 

11. Czy robisz sesje narzeczeńskie?

Tak, uwielbiam tego rodzaju sesje. Jak się odbywają? Po prostu idziemy na przyjemny spacer, na którym wszyscy są zrelaksowani i pozytywnie nastawieni. Możemy wybrać się na wspólną eksplorację miasta, możemy też wybrać lokalizację na łonie natury. 

12. Sesja ślubna – w dzień ślubu czy innego dnia?

Moje pary w ramach fotoreportażu ślubnego dostają sesję ślubną w dniu ślubu. Oddalamy się wtedy od zgiełku przyjęcia weselnego, np. na łono natury, aby w 30 minut zrobić piękne, romantyczne fotografie. Dla par, dla których taka sesja w dniu ślubu to za mało, proponuję dodatkową sesję plenerową innego dnia. Wtedy możemy wybrać się w dowolne miejsce w Polsce i za granicą.

13. Czy sesję ślubną możemy zarezerwować dopiero po ślubie?

Oczywiście! Nierzadko swoim parom proponuję właśnie takie rozwiązanie – zarezerwowanie sesji ślubnej oraz zamówienie albumów ślubnych już po ich wielkim dniu. Dzięki temu, gdy opadną emocje, możecie na spokojnie ustalić swoją dostępność, lepiej poznać budżet i potrzeby. Sesje ślubne kosztują tyle samo po ślubie, co w dniu podpisania umowy. 

14. Jak długo będzie trwać sesja ślubna?

Na sesję musicie zarezerwować około 2-3 godziny w swoim kalendarzu. W tym czasie odwiedzimy 1-2 ciekawe lokalizacje.

15. Czy możemy wykonać zdjęcia grupowe?

Jasne, zdjęcia grupowe są ważne również dla mnie, bo dla mnie jest ważne to, co dla Was! A z doświadczenia wiem, że fotografie całej rodziny są tymi najczęściej oglądanymi – wszyscy szukają na nich swojego wizerunku. Wykonując zdjęcia grupowe, aby uciec od patetyczności, lubię wykorzystać jakiś dodatkowy, niebanalny motyw, np. zimne ognie!   

16. Czy możemy zamówić również albumy ślubne?

Tak! Dla moich par przygotowuję również albumy ślubne. Korzystam z profesjonalnych laboratoriów fotograficznych, dzięki którym wiem, że produkty, które proponuję, są najwyższej jakości.  

17. Czy fotografujesz również śluby humanistyczne?

Tak, śluby humanistyczne są coraz popularniejsze w Polsce. O tym, czym się charakteryzują, możecie przeczytać na moim blogu

18. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

Zazwyczaj zdjęcia oddaję w ciągu 30 dni kalendarzowych. W umowie określony jest maksymalny termin wynoszący 60 dni kalendarzowych od dnia reportażu ślubnego.

19. Ile zdjęć otrzymamy?

W zależności od wybranego pakietu ślubnego otrzymacie od 150, 400 lub 600 zdjęć po autorskiej edycji. Tylko tyle albo aż tyle! W pracy fotografa ślubnego stawiam na jakość, nie ilość, dlatego osobiście wybieram zdjęcia i poddaję je dokładnej, autorskiej edycji. Gdy otrzymujecie ode mnie fotografie w dwóch rozdzielczościach, jednej przeznaczonej do social mediów, drugiej do druku, każda z nich, jedna po drugiej, opowiada niesamowitą historię Waszego życia.

20. W jakiej formie je otrzymamy?

Zdjęcia przekazuję w formie prywatnej galerii online dostępnej na mojej stronie internetowej oraz w formie cyfrowej na personalizowanym pendrivie.

21. Czy otrzymane fotografie możemy przerabiać?

Zdjęcia, które ode mnie otrzymujecie, są Wasze. Możecie robić z nimi to, na co macie ochotę. Również nie zobowiązuje Was do adnotacji o autorstwie zdjęcia. Prawda jest taka, że jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby pary młode edytowały moje fotografie po swojemu. Może dlatego, że wybierały mnie z pełną świadomością uważności fotograficznej i poznały styl edycji zdjęć. 

22. Co to są surowe pliki .RAW i czy możemy je otrzymać?

Zdjęcia w formacie .RAW są surowym zrzutem obrazu z matrycy aparatu, bez żadnej edycji. Są trochę jak szkice malowanego obrazu. To właśnie z nich wybieram zdjęcia do autorskiej edycji, a później przygotowuję dla Was gotowy materiał ze ślubu lub sesji. Tak, jest możliwość zakupu dodatkowych, surowych plików .RAW. Koszt takiej usługi wynosi 2000 zł. 

23. Czy możliwy jest dojazd?

Oczywiście! Fotografuję śluby w całej Polsce i nie tylko. Koszt dojazdu do 100 km od Warszawy jest w cenie!

24. Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie ceremonii w kościele?

Tak, posiadam ukończony kurs fotografowania w trakcie obrzędów liturgicznych.

25. Jak ubierzesz się na nasze wesele?

Ubieram się adekwatnie do uroczystości. Na reportażu ślubnym zawsze mam marynarkę, koszulę z długim rękawem, spodnie typu chinos i buty np. typu brogsy. Całość dopełniają eleganckie skórzane szelki, na których zawieszone mam dwa aparaty. Ale ze spokojem, nie będę wyglądał lepiej niż pan młody!

Pytania do fotografa dotyczące rezerwacji terminu i podpisania umowy

26. Kiedy powinniśmy zarezerwować fotografa na swoje ślub i wesele?

Kalendarze fotografów ślubnych zapełniają się nawet 1,5 roku do przodu. Szczególnie jeśli data ślubu jest popularna.

27. Jak dokonać rezerwacji terminu?

To całkiem proste! Odezwijcie się do fotografa, który przypadł Wam do gustu, poproście go o ofertę ślubną, napiszcie kilka słów o sobie. Tak jak i Wy chcielibyście choć odrobinę poznać fotografa, tak i mnie nie jest obojętne, kto będzie stał przed obiektywem. Również chciałbym Was poznać!

28. Czy konieczne jest spotkanie?

Spotkanie nie jest konieczne, jednak rekomendowane. Proponuję wirtualne wypicie kawy na Skypie lub przez telefon! Umowę podpisujemy zdalnie na platformie Autenti.

Uff, udało Wam się przebrnąć przez wszystkie pytania do fotografa? Wiecie już, o co pytać fotografa ślubnego, aby nie żałować swojej decyzji, lecz cieszyć się jedynymi w swoim rodzaju zdjęciami? Świetnie! Jedna z najważniejszych decyzji podczas planowania ślubu już za Wami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *